Podaj swojego maila
A już niedługo ktoś z naszego zespołu się zgłosi i postaramy się Ci pomóc!
Od zmian dzieli Cię zaledwie jeden krok!

Case study: Jak poprawić logo, by wyglądało bardziej profesjonalnie?

Rebranding logo Luxada
Identyfikacja wizualna
Udostępnij:Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
Dodano:
19 marca 2016

Wielu przedsiębiorców chciałoby poprawić swoje logo jednocześnie zachowując jego charakter i nie zmieniając go w diametralny sposób. Nie zawsze jest to słuszny pomysł, ponieważ jeśli logo jest po prostu słabe, to nie warto brnąć dalej – lepiej zrobić krok w tył, by móc zrobić dwa do przodu. Jeśli jednak uważasz, że Twoje logo jest w porządku, a potrzebny jest mu tylko mały szlif lub sentyment do niego jest tak duży, że w żaden sposób nikt Cię nie przekona do jego całkowitej zmiany, to zapraszam do przeczytania tego wpisu.

 

W lutym 2016 roku zgłosił się do nas przedstawiciel firmy Luxada, zajmującej się przewozami osób. Chciał zachować ogólny charakter logo, ale sprawić by całość była “lux” i bardziej profesjonalna. Sygnet oraz typografia musiały zostać, więc mogliśmy tylko poprawić estetykę logo. Pokusiliśmy się też o lekką zmianę kolorystyki. Tak prezentowało się logo przed naszymi pracami (nie jest źle, prawda?):

 

luxlog

Sygnet

W sygnecie postanowiłem przede wszystkim zmienić wielkość białego kształtu, który moim zdaniem zajmował za dużo miejsca względem przestrzeni w której się znajdował. Użyłem tutaj zasady Złotego Podziału (Golden Ratio), jaką kierowało się między innymi Google, Hyundai, Pepsi, National Geographic i wielu innych. Więcej o Golden Ratio możesz dowiedzieć się klikając tutaj.

lux2

Kolorystyka

Zastanawiałem się przez długi czas, dlaczego ktoś użył zielonego przy tworzeniu tego logo – co chciał przez to przekazać? Doszedłem do wniosku, że zapewne chodzi o spokój w podróży, gdyż zielony wg psychologii koloru, to właśnie kolor uspokajający, kojarzący się z przyrodą. W takim przypadku uznałem, że odcień jest zupełnie nietrafiony, dlatego wybrałem cieplejszy odcień, który lepiej się kojarzy.

lux3

Typografia

Kerning to inaczej światło – odległość między literami. Bardzo często po kerningu można ocenić doświadczenie projektanta. Idealnie wykonany kerning sprawia, że logo wydaje się dużo bardziej profesjonalne. Poniżej przedstawiam przykład tego jak kerning działa.

lux4

W logo Luxada przede wszystkim zauważyłem, że między literami “X” oraz “A” występuje stosunkowo za dużo światła niż między resztą liter. Dodatkowo minimalnie przybliżyłem też ostatnie “A” do litery “D”. To samo zrobiłem w przypadku litery “U”.
Kolejną zmianą było minimalne zmniejszenie szerokości litery “U”, która w domyślnym logo wydaje się za szeroka w stosunku do reszty liter.
Ostatnim krokiem było zwężenie liter w poziomie, ponieważ w aktualnej formie wyglądają na trochę spłaszczone.

lux5

 

Szczegóły

Zauważyłem, że odległość logotypu (tekstu) od sygnetu (znaku) jest przypadkowa. Dostosowując nowy sygnet wziąłem pod uwagę odległość białego elementu od krawędzi zielonej powierzchni w której się znajdował i taką samą odległość użyłem między logotypem, a sygnetem. Dodatkowo zmieniłem odległość tagline’u “Przewozy osobowe” od logotypu, ponieważ wydawał mi się losowo umiejscowiony. Podniosłem go do do dolnej krawędzi sygnetu.
Logotyp względem sygnetu był wyśrodkowany w poziomie, jednak optycznie wydawać się mogło, że u góry jest więcej światła niż u dołu. To z tego względu, że wszystkie litery z dołu się zamykają, a u góry niektóre są otwarte i jest więcej światła. Obniżyłem lekko logotyp.

lux6

Ostatnim krokiem była zmiana wielkości tagline’u, który względem logotypu był za duży. Użyłem tu po raz kolejny zasady złotego podziału. Dodatkowo sam tagline kończy się idealnie w środku litery “X”.

lux7

 

Finisz

A oto, jak prezentuje się nowe logo.

 

lux8

 

Jeśli ten artykuł zainspirował Cię w jakiś sposób, dostrzegłeś, że rzeczy, które mijamy na co dzień, mogą być zawsze lepsze i bardziej udoskonalone, to zostaw komentarz poniżej lub udostępnij ten artykuł. Pomoże nam to w dotarciu do większej ilości osób, którym moglibyśmy pomóc. A może Twoje logo wymaga trochę pracy? Jeśli tak to kliknij tutaj.

 

Łukasz Wilczyński

Łukasz Wilczyński

Przedsiębiorca i projektant, a w wolnych chwilach gracz komputerowy i perkusista. Swoją działalność skromnie rozpoczynał kilka lat temu, kiedy to zaczynał realizować pierwsze projekty dla lokalnych marek.
Czy jest coś, w czym moglibyśmy Ci pomóc? Zadzwoń - 889 350 416

Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub chciałbyś nawiązać z nami współpracę, to zapraszamy do skontaktowania się z nami drogą telefoniczną lub mailową. Współpracujemy z całą Polską!

PRZEJDŹ DO KONTAKTU