Podaj swojego maila
A już niedługo ktoś z naszego zespołu się zgłosi i postaramy się Ci pomóc!
Od zmian dzieli Cię zaledwie jeden krok!

Czy rebranding się opłaca?

Inwestycja, która powinna zarobić
Identyfikacja wizualna
Udostępnij:Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
Dodano:
22 kwietnia 2016

Twój biznes idzie do przodu, a przed nim dumnie kroczy Twoje logo razem z resztą identyfikacji wizualnej. Świetnie jeśli tak jest. Gorzej, gdy Twój wizerunek pozostaje z tyłu i jest jak kula u nogi, która tylko utrudnia chodzenie. Wiem, że umiesz już z tą kulą żyć i myślisz, że Ci nie przeszkadza, ale pomyśl tylko, co by było gdyby dało się ją ściągnąć? A może by tak ściągnąć ją i dodatkowo założyć nowe, wygodne buty do biegania?

Duże i małe firmy pracują nad wizerunkiem w jednym celu

Wiesz po co firma zmienia wizerunek? Powód jest zazwyczaj jeden – by więcej zarobić. Zmiana wizerunku to komunikacja z Klientem – i tym, który na razie obserwuje, i Twoim dotychczasowym. Mówimy “nie ocenia się książki po okładce”, ale tak właśnie robi większość z nas. Jeśli firma ma logo zrobione przez amatora, albo takie które już nie komunikuje tego, co marka chce przekazać, to Klient ocenia ją właśnie przez ten pryzmat. Jeśli nie potrafią zadbać o swój wizerunek, to w jaki sposób zadbają o mnie – pyta siebie w myślach. Czy problem słabej komunikacji z rynkiem dotyka tylko małe firmy, które rozpoczynając swoją przygodę “oszczędzają” na logo? Nic bardziej mylnego. Wiele największych marek, które sięgało szczytu i można byłoby pomyśleć, że już nic nie muszą robić, zmieniało swój wizerunek – KFC, Audi, Discovery, Google, Pepsi itd. Powodów do zmiany może być wiele.

Pod tym linkiem analizuję rebranding Google.

Czy ja muszę przeprowadzić rebranding?

Nie musisz. Nikt nie twierdzi, że ze słabym wizerunkiem nie da się sprzedawać. Da się, tylko po co sobie utrudniać? Odpowiedz sobie na pięć kluczowych pytań:

 1. Jak chcę być odbierany przez Klientów?
 2. Co chcę komunikować poprzez identyfikację?
 3. Wizerunek mojej marki pomaga, czy utrudnia mi sprzedaż?
 4. Czy wyróżniam się na tle konkurencji od strony wizerunkowej?
 5. Czy moja identyfikacja wizualna pozwala mi wykorzystać pełny potencjał tego, co oferuję?

A teraz zdecyduj, czy warto inwestować w nowy wizerunek.

Ile trwa rebranding?

Wbrew pozorom można to zrobić bardzo szybko. Pamiętasz jeszcze markę Idea? To dawne Orange. Wdrożenie projektu trwało u nich około miesiąca i zostało zmienione wszystko – od nazwy i logo, przez materiały reklamowe i stronę internetową, po reklamy i salony. Cała akcja była przeprowadzona bardzo sprawnie i kosztowała około miliarda złotych. Ludzie bardzo szybko przyzwyczaili się do nowej marki, a inwestycja zarobiła na siebie i zwiększyła wpływy do budżetu. Fakt – nie zawsze jest to możliwe, nawet gdy firma jest niewielka, ale ten przykład pokazuje tylko to, że rebranding wcale nie musi trwać kilku miesięcy. Tutaj tak na prawdę większość zależy od Ciebie i Twojej gotowości do zmian.

Mała zmiana, duża zmiana, ogromna zmiana

Do rebrandingu można podejść na kilka sposobów. Można lekko wyretuszować logo i identyfikację, całkowicie je zmienić lub całkowicie zmienić wszystko – od logo, przez identyfikację po stronę, a nawet wystrój lokalu. Każde z rozwiązań ma swoje zalety.

 

Jakie są zalety bazowania na aktualnym znaku (retusz logo):

 1. przede wszystkim niższe koszty rebrandingu
 2. brak konieczności uruchamiania całej kampanii
 3. dotrzymanie pewnych niepisanych aktualnych standardów estetycznych oraz marketingowych
 4. pozostawienie dotychczasowego wizerunku w odświeżonej formie

Jakie są zalety stworzenia nowego znaku:

 1. większa możliwość pozyskania dodatkowych grup klientów lub mocniejsza ingerencja w dotychczasowe grupy docelowe
 2. energia i pozytywny komunikat dla klientów – marka się rozwija, przekształca, dotrzymuje kroku konkurencji lub nawet ją prześciga
 3. dotrzymanie pewnych niepisanych aktualnych standardów estetycznych oraz marketingowych
 4. całkowicie nowe logo można wiązać z rozszerzaniem działalności – taka komunikacja z rynkiem, że zmiana to nie tylko chęć zwiększenia zysków przez zmianę i polepszenie wizerunku, ale informacja o rozwoju marki/produktu/usługi

Zalety całkowitego rebrandingu są właściwie takie same jak stworzenia zupełnie nowego znaku, ale oddziaływanie jest jeszcze silniejsze.

Gotowi? No to zaczynamy

Teraz powstaje pytanie, gdzie szukać agencji, która sprosta naszym oczekiwaniom? Przede wszystkim radzę oglądać zamieszczone prace w portfolio i sprawdzać, czy ich styl i podejście odpowiada naszym wymaganiom (nasze portfolio znajdziesz pod tym linkiem – portfolio). To tak na początek. Następnie samo podejście i obsługa klienta – jeśli na tym etapie komunikacja jest zaburzona, to być może agencja nie podchodzi do tego profesjonalnie. Jeśli te dwie rzeczy na początek współgrają, to mogę powiedzieć, że warto wybrać daną agencję i tylko czekać na efekty jej pracy.

A jeśli spodobał Ci się ten wpis i nasze portfolio to zachęcam do kontaktu oczywiście z nami. Kliknij tutaj i sprawdź, czy komunikacja przebiegnie tak, jak sobie życzysz.

Łukasz Wilczyński

Łukasz Wilczyński

Przedsiębiorca i projektant, a w wolnych chwilach gracz komputerowy i perkusista. Swoją działalność skromnie rozpoczynał kilka lat temu, kiedy to zaczynał realizować pierwsze projekty dla lokalnych marek.
Czy jest coś, w czym moglibyśmy Ci pomóc? Zadzwoń - 889 350 416

Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub chciałbyś nawiązać z nami współpracę, to zapraszamy do skontaktowania się z nami drogą telefoniczną lub mailową. Współpracujemy z całą Polską!

PRZEJDŹ DO KONTAKTU