Podaj swojego maila
A już niedługo ktoś z naszego zespołu się zgłosi i postaramy się Ci pomóc!
Od zmian dzieli Cię zaledwie jeden krok!

Rebranding 2015: Google

Dobry przykład tego, jak najlepsi przeprowadzają rebranding
Identyfikacja wizualna
Udostępnij:Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
Dodano:
4 lutego 2016

Jedni ich postrzegają jako wielką korporację, monopolistę na globalną skalę, który rządzi internetem w prawie każdym aspekcie (chyba, że chodzi o social media – Google+ przegrywa z Facebook’iem), a inni jako firmę, która zmienia świat na lepszy – autonomiczne samochody, open source’owe oprogramowanie Android, mapy Google, oprogramowanie biurowe itd. Gdzie leży prawda? Jak zwykle pewnie gdzieś pośrodku.

 

Ten kto stoi w miejscu, naprawdę się cofa

Tak samo jak Google zmieniało się na przestrzeni lat, tak ich logo również przechodziło liczne przeobrażenia, wpisując się w aktualne trendy. Taki był przynajmniej zamiar, bo dopiero o logo z 2010 roku można było powiedzieć, że jest w porządku. Na przełomie ostatnich kilkunastu lat od 1998 roku logo zostało zmienione 6 razy. Chcąc przekazać aktualne wartości jakimi kierowała się firma oraz jej charakter w danych latach zmieniała się przede wszystkim typografia i ubywało niepotrzebnych efektów. Jak samo Google pisze na swoim blogu – ich misja uniwersalnego i użytecznego dostępu do informacji dla świata ciągle ewoluuje.

 

google

 

Takie logo to mój syn robił w przedszkolu

Prościej, skuteczniej, lepiej. Oto 3 powody, dlaczego proste logo jest zazwyczaj lepsze od skomplikowanych wymysłów początkujących projektantów. Żeby to zrozumieć nie wystarczy spojrzeć na logo i powiedzieć, że skoro jest proste to znaczy, że jest słabe. Logo nie jest ukończone kiedy zastanawiamy się, co jeszcze moglibyśmy dodać, ale wtedy, kiedy już nic nie można odjąć. Pamiętam, kiedy Google wypuściło swoje najnowsze logo, rozpętało to burzę w internecie, w której “znawcy” tematu krytykowali logo, a ich głównym argumentem było to, że taki “badziew” to sami by zrobili. Gwarantuję, że nie zrobiliby. Branding to nie tylko logo, ale cały zamysł na identyfikację marki. To nie tylko logo, logotyp, sygnet, ale to w jaki sposób będzie on współgrał z wizją firmy, to w jaki sposób będzie prezentowany i wreszcie to w jaki sposób będzie odbierany na poziomie podświadomym.

 

g-sprint-1240

 

Kilka słów o typografii

Nic się nie dzieje bez powodu. Rezygnacja z szeryfowej czcionki na rzecz bezszeryfowej, to również nie przypadek. Szeryfowa czcionka kojarzy się często z powagą i elegancją, a Google wcale nie chce być tak odbierane. Jest też bardziej funkcjonalna przyczyna całej tej zmiany. Po pierwsze bezszeryfowa czcionka, w bardzo małym rozmiarze jest lepiej czytelna niż szeryfowa, a przecież musi być widoczna na telefonach i smartwatch’ach. Po drugie dużo lepiej też wygląda samo “G” z czterema kolorami w wersji bezszeryfowej. Jest to po prostu łatwiej rozpoznawalny geometryczny kształt. Po trzecie łatwiej manipulować kształtem, który jest prosty, mamy więcej możliwości jego wykorzystania – w tym momencie dochodzimy do punktu o animacji.

google-new-g

To się rusza!

O tak. Animacja logo i całej identyfikacji bazująca na czterech wszystkim znanych kolorach, wyszła moim zdaniem świetnie. Wystarczyły cztery kropki, żeby całość wprawić w ruch. Kropki w różnych formach animacji reprezentują kolejne akcje w czasie działania aplikacji – słuchanie, myślenie, odpowiadanie i niezrozumienie. Ich ruch może trochę wyglądać na spontaniczny, ale w rzeczywistości jest oparty o geometryczne krzywe i łuki.

anim

 

Jak na prawdziwe korpo przystało…

Czy poprzestaną na tym logo? Wątpię. W miarę jak firma będzie się rozwijać, najprawdopodobniej logo również będzie się zmieniało. Jednak osobiście uważam, że nie nastąpi to szybko. Aktualne jest bardzo nowoczesne i w świetny sposób pokazuje, że Google to już nie tylko wyszukiwarka internetowa, ale też wiele innych działalności. Jest również bardzo przyjazne, a tak firma chce być odbierana. Na jego podstawie można budować pełną identyfikację wizualną i Google radzi sobie z tym bardzo dobrze. Moim zdaniem to jeden z najlepszych brandingów na świecie – wszystko jest spójne, proste, łatwo zapamiętywalne, estetyczne i nowoczesne. A implementacja całej identyfikacji wizualnej to ogrom pracy, bo działalność Google jest aktualnie bardzo kompleksowa. Czego można chcieć więcej od krwiożerczej korporacji, która tylko czeka na to by pożreć kolejnych zapaleńców z branży IT?

 

Łukasz Wilczyński

Łukasz Wilczyński

Przedsiębiorca i projektant, a w wolnych chwilach gracz komputerowy i perkusista. Swoją działalność skromnie rozpoczynał kilka lat temu, kiedy to zaczynał realizować pierwsze projekty dla lokalnych marek.
Czy jest coś, w czym moglibyśmy Ci pomóc? Zadzwoń - 889 350 416

Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub chciałbyś nawiązać z nami współpracę, to zapraszamy do skontaktowania się z nami drogą telefoniczną lub mailową. Współpracujemy z całą Polską!

PRZEJDŹ DO KONTAKTU