Podaj swojego maila
A już niedługo ktoś z naszego zespołu się zgłosi i postaramy się Ci pomóc!
Od zmian dzieli Cię zaledwie jeden krok!

5 zasad – jak wybrać agencję reklamową?

Nie popełnij błędu przy wyborze
Inne
Udostępnij:Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
Dodano:
25 listopada 2016

Przychodzi taki moment w którym Ty, jako przedsiębiorca postanawiasz coś zmienić. Jeszcze nie wiesz, co to jest. Może logo..? Może strona internetowa..? A może kampania reklamowa..? Tylko gdzie szukać? Na co zwracać uwagę? Pytań jest więcej niż odpowiedzi, ale w końcu natrafiasz na pierwszą firmę. Podpowiem Ci jak możesz sprawdzić, czy trafiłeś na kompetentne osoby.

1. Spytaj o cenę

To najkrótsza droga na sprawdzenie, czy trafiłeś na profesjonalistów. Powiedz, że chcesz stworzyć np. stronę internetową i natychmiast spytaj ile to kosztuje. W momencie, kiedy od razu usłyszysz cenę, to nie warto byś dalej się angażował. Strony internetowe są jak samochody – możesz kupić samochód za 1000 zł, a możesz za 100000 zł i wpływa na to bardzo wiele czynników. Teraz agencja reklamowa powinna wybadać, co może zaproponować w Twoim przypadku i czego właściwie oczekujesz. Jeśli prowadzisz jednoosobową działalność to prawdopodobnie wystarczy Ci zarządzalna strona wizytówkowa. Z kolei jeśli prowadzisz np. drukarnię, to może warto zastanowić się nad automatyzacją procesu sprzedażowego i zainwestować wyższe kwoty. Tutaj wszystko zależy od Twojego biznesu i budżetu, ale kwotę możesz poznać dopiero po jakimś czasie – na pewno nie od razu.

2. Zobacz portfolio

Wiem, że nie musisz się na tym znać i będzie Ci ciężko oceniać projekty z portfolio agencji, ale spróbuj przynajmniej ocenić, czy są estetycznie wykonane i czy Tobie się podobają. Oczywiście, jeśli nie nie trafią w Twój gust, to nie twierdzę, że agencja robi słabe rzeczy, ale prawdopodobnie będzie Wam ciężko współpracować. Ewentualnie możesz pokazać ich projekty swoim klientom i sprawdzić, czy ten styl wpisuje się w ramy Twojej grupy docelowej. Dodatkowo jeśli w portfolio znajdują się wykorzystane projekty dla znanych marek, to może świadczyć o tym, że agencja ma za sobą bagaż doświadczeń. Pamiętaj jednak, że agencje często nie publikują wszystkich swoich prac i warto poprosić o projekty powiązane z Twoją branżą.

3. Opinie

Poczytaj opinie o agencji w internecie. Jeśli takowych nie ma, to też nie można stwierdzić, że coś jest nie tak. Wtedy możesz sprawdzić w portfolio z jakimi firmami agencja współpracowała, zadzwonić do nich i spytać się o opinie. Wbrew pozorom przedsiębiorcy będą się raczej chętnie dzielić doświadczeniami. Pamiętaj tylko, żeby nie wybierać wtedy dużych firm, bo prawdopodobnie będzie Ci ciężko dotrzeć do osoby, która była odpowiedzialna za kontakt z agencją.

4. Podobne branże do Twojej

Ten punkt nie jest wymagany, ponieważ schematy współpracy i realizacji projektów w większości branż wyglądają bardzo podobnie, aczkolwiek jest to mały plus. Jeśli zobaczysz, że agencja współpracowała już z przedsiębiorcami z Twojej branży, to znaczy, że ma już pewne rozeznanie. To na pewno pomoże w skutecznej realizacji Twojego projektu.

5. Sprawdź, czy Cię rozumieją

Ostatnią ważną kwestią przy tworzeniu stron internetowych lub identyfikacji wizualnej (wspominam o tym, ponieważ to są nasze specjalizacje) jest zrozumienie Twojego biznesu, modelu sprzedażowego (przynajmniej częściowo przy stronach) i zrozumienie z jaką grupą docelową mamy do czynienia. Jeśli zacząłeś już rozmawiać z agencją i tworzysz np. logo, a projektant pyta o to, jakie kolory lubisz, to po raz kolejny zastanów się, czy oni Cię rozumieją. Logo i reszta elementów identyfikacji to narzędzia do komunikacji z klientem i one mają trafiać do niego, a nie do Ciebie. To samo tyczy się stron internetowych, które powinny spełniać określony cel.

Stosowanie się do pięciu powyższych zasad przy wyborze agencji na pewno pomoże Ci przy wyborze. Nie gwarantuję Ci, że Twój wybór będzie trafny, ale z pewnością zwiększysz na to prawdopodobieństwo. To co Ci polecam, to po prostu współpraca z ludźmi z polecenia. Agencja nie musi być duża, żeby wykonywać dobrą pracę. Nawet projekty za setki tysięcy złotych, jest w stanie wykonać 3 – 4 dobrych programistów i grafik, który zna się na UI/UX. Strategię brandingową może wykonać 1 – 2 grafików. Tylko pamiętaj – poznaj najpierw tych ludzi, a później decyduj się na współpracę, bo w początkowym etapie to moim zdaniem ważna kwestia. Tymczasem dziękuję Ci za przeczytanie powyższego artykułu. Jeśli chcesz zadać mi jakieś pytanie, to napisz do mnie na lukasz@elevenbyte.com

Łukasz Wilczyński

Łukasz Wilczyński

Przedsiębiorca i projektant, a w wolnych chwilach gracz komputerowy i perkusista. Swoją działalność skromnie rozpoczynał kilka lat temu, kiedy to zaczynał realizować pierwsze projekty dla lokalnych marek.
Czy jest coś, w czym moglibyśmy Ci pomóc? Zadzwoń - 889 350 416

Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub chciałbyś nawiązać z nami współpracę, to zapraszamy do skontaktowania się z nami drogą telefoniczną lub mailową. Współpracujemy z całą Polską!

PRZEJDŹ DO KONTAKTU