Podaj swojego maila
A już niedługo ktoś z naszego zespołu się zgłosi i postaramy się Ci pomóc!
Od zmian dzieli Cię zaledwie jeden krok!

Wygląd, a funkcjonalność strony internetowej

słów kilka o UI/UX
Internet
Udostępnij:Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
Dodano:
25 lipca 2016

Dawno, dawno temu ludzie nie byli tak wymagający, jak dzisiaj. Wystarczyło mieć stronę z ofertą, danymi kontaktowymi i można było działać w interaktywnym świecie. Dzisiaj niestety już tak nie jest. Nasze pokolenie to coraz trudniejsi klienci i jeśli chcesz być średnim lub dużym graczem, to bez odpowiedniej strony internetowej może być Ci ciężko w internecie. Tylko co oznacza pojęcie “odpowiednia strona internetowa”? Jaka ona jest? Ładna? Funkcjonalna? Najlepiej, gdyby faktycznie spełniała te dwa kryteria, ale nie zawsze są one stawiane na równi…

Klient docelowy jest odpowiedzą na wszystko

Im dłużej działam w biznesie tym bardziej przekonuje się o tym, jak ważne jest poznanie swojego klienta docelowego. Pomyśl – czy sześćdziesięcioletnia kobieta ma te same upodobania, co 30 letni mężczyzna? Ok, w skrajnych przypadkach może mieć. Zazwyczaj jednak tak się nie dzieje. Już widzimy znaczącą różnicę, a wzięliśmy pod uwagę tylko płeć i wiek. Zawęzimy to teraz do Twojej branży i okaże się, że Twój klient docelowy to np. przeciętny Kowalski, w wieku 25-35 lat, średnio zamożny, lubiący fast foody, posiadający 5-7h wolnego czasu w ciągu dnia. Co możemy wywnioskować? Taka osoba prawdopodobnie potrzebuje prostej i czytelnej strony. Musimy postawić przede wszystkim na funkcjonalność, a design potraktować drugorzędnie – ładnie, bez fajerwerków odwracających uwagę, czytelnie i w miarę nowocześnie.

Gdyby jednak naszym docelowym klientem był zamożny przedsiębiorca, prezes, szef działu marketingu, biznesman, to tu już musimy zwrócić dużą uwagę na wygląd, jednak wciąż pamiętając o odpowiednich funkcjonalnościach. Taka osoba oceni nas po okładce, bo często chce dostać prestiżowy towar. Naszym wyglądem musimy go przekonać do siebie, bo na tym etapie nie mamy dużo więcej do zaoferowania.

Co to jest UI/UX?

Jeszcze dobrych kilka lat temu bardzo rzadko używało się tych pojęć, ponieważ nie było takiej konieczności. Dzisiaj jednak strony internetowe są na tyle złożone, że ktoś kto ich nie zna nie powinien zajmować się profesjonalnym projektowaniem, a i dobrze jeśli osoba zlecająca zna te pojęcia, bo później wie na co zwracać uwagę.

User Interface (interfejs użytkownika) to ogólnie mówiąc cały wygląd aplikacji, czy strony internetowej i ubranie jej w szatę graficzną, szkic, wizualny obraz, przewodni motyw itd.

User Experience (doświadczenia użytkownika) to wszelkie odczucia, które ma użytkownik korzystający ze strony, czy appki, a więc jest to najczęściej intuicyjność działania, funkcjonalność, przydatność informacji.

Są to dwie różne, ale dopełniające się rzeczy. Jeśli coś świetnie wygląda, ale słabo działa, to znaczy, że ma dobre UI, a słabe UX, a jeśli natomiast słabo wygląda, a bardzo dobrze działa, to ma słabe UI, a dobre UX.

 

grafika_UX_UI

Koniecznie pamiętaj o tych rzeczach

  1. Ludzie nie czytają stron, tylko je skanują – skup się na nagłówkach, dobrych zdjęciach (tylko nie tych z banków zdjęć), krótkim przekazie i intuicyjnym interfejsie
  2. Prostota ponad wszystko – nie ma czasu na zagłębianie się w stronę i próbowanie zrozumienia jej działania
  3. Responsywność to dzisiaj podstawa – nie wiem, czy powinienem o tym pisać, bo chyba już każdy o tym wie, ale na wszelki wypadek zostawiam
  4. Nie wymyślaj koła na nowo – jeśli trzeba się do czegoś przyzwyczajać i odkrywać to, może to być fajne, ale większość lubi utarte szlaki i znane wzorce, więc daj im je
  5. Uchwyć ich uwagę – przykuj ich wzrok, zaciekaw, spraw by wiedzieli, że znaleźli się w odpowiednim miejscu i by Cię zapamiętali
  6. Prowadź za rękę – odpowiednie hasła, call to action, intuicyjna droga do celu, to sposoby na zdobycie większej ilości klientów

Pomagamy w budowaniu dobrych stron

Jeśli chcesz by Twoja strona była zbudowana w odpowiedni sposób – tak by pełniła swoją funkcję – to daj nam znać, a postaramy się pomóc. Wystarczy, że klikniesz TUTAJ.

Łukasz Wilczyński

Łukasz Wilczyński

Przedsiębiorca i projektant, a w wolnych chwilach gracz komputerowy i perkusista. Swoją działalność skromnie rozpoczynał kilka lat temu, kiedy to zaczynał realizować pierwsze projekty dla lokalnych marek.
Czy jest coś, w czym moglibyśmy Ci pomóc? Zadzwoń - 889 350 416

Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub chciałbyś nawiązać z nami współpracę, to zapraszamy do skontaktowania się z nami drogą telefoniczną lub mailową. Współpracujemy z całą Polską!

PRZEJDŹ DO KONTAKTU